۱۳۹۶/۰۱/۰۷
رئیس ستاد انتخابات خراسان شمالی خبر داد؛

برگزاری انتخابات الکترونیکی در بجنورد و شیروان و حضور چشمگیر زنان و جوانان داوطلب شوراها

رئیس ستاد انتخابات خراسان شمالی در گفت و گو با بخش خبری سیمای استانی شبکه اترک، آخرین جزئیات نام نویسی از داوطلبان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را تشریح کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمدتقی ایرانی در این گفت و گو از حضور چشمگیر زنان و جوانان در این دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به عنوان یک ویژگی اصلی این انتخابات یاد کرد و گفت: دو شهر بجنورد و شیروان به عنوان شهرهای پایلوت برگزاری انتخابات الکترونیکی شوراهای شهری تعیین شده اند.
وی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت خوب ایجادشده در وزارت کشور و پیگیری های استاندار خراسان شمالی، شهرهای بجنورد و شیروان به عنوان پایلوت برگزاری انتخابات تمام الکترونیکی در استان انتخاب شده اند که البته باید رسما به استان ابلاغ شود. وی افزود: این شیوه برگزاری انتخابات، کارها را تسهیل می کند و نتیجه انتخابات حتی یک ساعت بعد از پایان انتخابات مشخص می شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با اشاره به شکل گیری ستاد انتخابات استان و اجرای دقیق تقویم انتخابات گفت: هیئت نظارت بر انتخابات شوراها در استان از سوی نمایندگان مردم در مجلس، تشکیل شد و با رأی معتمدان شهرستان ها هیئت های اجرایی هم شکل گرفته است که با پایان ثبت نام داوطلبان، کار این هیئت ها آغاز می شود.
وی با اشاره به روند استقبال داوطلبان این دوره انتخابات شوراها گفت: در روز نخست ثبت نام که 30 اسفند بود، کمتر از 300 نفر ثبت نام کردند ولی طی دو روز پایانی ثبت نام ها بسیار زیاد بود و تا ساعت 24 ششم فروردین در فرمانداری ها ثبت نام انجام می شود.
وی شمار کل داوطلبان ثبت نام شده برای انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تا ساعت 20  یکشنبه ششم فروردین را 4934 نفر خواند و گفت: 738 نفر برای شوراهای شهرها و 4هزار و 196نفر برای شوراهای روستاها داوطلب شده اند. وی خاطرنشان کرد: 4هزار و 710 نفر را مردان و 224 داوطلب را زنان تشکیل داده اند که نسبت به دوره قبل که 195 نفر بوده افزایش قابل توجهی را نشان می دهد. وی اضافه کرد: 96 نفر داوطلب زن در شوراهای شهری هستند که نسبت به دوره چهارم شوراها حدود 50 درصد افزایش را نشان می دهد و در روستاها هم نسبت به دوره قبل افزایش داشته ایم. به گفته وی، با توجه به آمار گفته شده، در این دوره انتخابات شوراها در استان، در شهرها برای هر کرسی تقریبا 6 نفر و در روستاها حدود 2نفر رقابت خواهند کرد.
به گفته دکتر ایرانی، هزار و 319 نفر از این افراد سابقه عضویت در شوراها را دارا بوده اند. هم چنین از این تعداد، 590 نفر دیپلم، 206 فوق دیپلم، 703 لیسانس،  218 نفر فوق لیسانس، 12 نفر دارای مدرک دکترا و 38 نفر هم حوزوی هستند.
وی یادآرو شد: از کل ثبت نام شدگان  359 داوطلب کمتر از 30 سال و 35 نفر هم بالای 75 سال دارند و شاهد جوانگرایی بوده ایم. دکتر ایرانی تصریح کرد: در این دوره هم جوانان و هم زنان بیشتر حضور داشته اند که از ویژگی های دوره پنجم محسوب می شود. وی تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید، فضای مناسبی برای حضور جوانان به ویژه زنان در عرصه های مختلف فراهم شده و آن ها هم تمایل به حضور پیدا کرده اند.
رئیس ستاد انتخابات خراسان شمالی گفت: تا 16 فروردین ارسال مشخصات و مدارک داوطلبان به مراجع قانونی انجام می شود و از 17 تا 23 همین ماه بررسی صلاحیت ها در هیئت های اجرایی و بعد از آن هم در هیئت های نظارت انجام خواهد شد و  در نهایت 17 اردیبهشت اعلام نظر قطعی درباره صلاحیت داوطلبان خواهد بود و بر اساس تقویم انتخابات، مهلت تبلیغات رسمی و قانونی از 21 تا 27 اردیبهشت است و 28 اردیبهشت هم ممنوعیت تبلیغات را خواهیم داشت.
وی در پایان این گفت و گو ابراز امیدواری کرد: انتخاباتی با خصوصیات مدنظر مقام معظم رهبری ازجمله مشارکت حداکثری مردم و رعایت حق الناس و قانون و حفظ امانتداری مجریان و ناظران را شاهد باشیم./
 
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی
تعداد بازدیدها : ۷۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

اخبار استانداری
           
اخبار برگزیده