تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ | ۲۲:۵۶
فرماندار اسفراین
بیش از نیمی از ابتلای افراد ناشی از دورهمی های خانوادگی است / اجرای آموزش محله محور از روز شنبه برای کنترل کرونا
 بیش از نیمی از ابتلای افراد ناشی از دورهمی های خانوادگی است / اجرای آموزش محله محور از روز شنبه برای کنترل کرونا

فرماندار اسفراین در جلسه کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونای شهرستان گفت: باید با حساس کردن و برجسته کردن اخبار مربوط به کرونا با محوریت آموزش، پیشگیری و مقابله، اذهان مردم را به این سمت هدایت کرد چرا که نیمی از مبتلایان به کرونا ناشی از دورهمی های خانوادگی است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان اسفراین، طاهر رستمی در این جلسه با تاکید بر تداوم اطلاع رسانی آگاهانه به مردم از سوی اهالی رسانه و روابط عمومی دستگاههای اجرایی و ضرورت توجه مستمر به دستورالمعل های بهداشتی، گفت: عملکرد مردم در تغییر آمارها موثر است و انتظار می رود تا زمان پیدا شدن درمان قطعی این بیماری، تلاش شود با اطلاع رسانی تغییر شیوه ی زندگی، خطر ابتلا به بیماری در خود و  خانواده و جامعه کاهش داده شود.

طاهر رستمی توجه به فرهنگ‌سازی و تقویت این بخش با همکاری فعالان رسانه‌ای ، فضای مجازی و هنرمندان را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید با زبان رسانه و هنر، حساسیت مقابله با این بیماری را در بین مردم افزایش دهیم.

وی گفت: موج نگرانی درباره کرونا در کشور با اعلام آمار فوتی های مبتلا به این ویروس در پیک سوم ، وارد فاز جدیدی شده است از این رو مراقبت و آموزش عمومی برای کنترل این بیماری یک ضرورت جدی به نظر می‌آید که باید پویش آموزش همگانی در رسانه‌ها به طور جدی شکل بگیرد.

فرماندار اسفراین با اشاره به افزایش نگران کننده آمار مبتلایان به ویروس کرونا گفت: دورهمی ها، مهمانی‌ها، تجمعات و جشن‌های خانوادگی مهمترین عامل افزایش این ویروس در شهرستان است.

وی با اعلام محدودیت‌های کرونایی از اول آذرماه در اسفراین اظهار داشت: استانهای کشور بر اساس سه رنگ قرمز، نارنجی و زرد به ترتیب در سه سطح هشدار سه، دو و یک تقسیم بندی می‌شوند.

وی افزود: طبق اعلام ستاد مدیریت کرونا، این شهرستان به رنگ قرمز بوده که در شهرهای قرمز با سطح هشدار سه همه مشاغل به جز گروه یک تعطیل می‌شوند و بر این اساس تنها مراکز درمانی، داروخانه‌ها، مراکز امدادرسانی و نجات، سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای تأمین مایحتاج ضروری، مراکز ارائه دهنده خدمات عمومی و خدمات اضطراری آب، برق و تلفن باز خواهند بود.

فرماندار اسفراین با اشاره به اینکه حدود یک سوم کارکنان در شهرهای قرمز در محل کار حاضر می‌شوند، تصریح کرد: هرگونه تجمعی اکیدا ممنوع است و جلسات ضروری نیز بیش از ۱۵ نفر نباید باشد.

وی اضافه کرد: محدودیت‌های تردد در شهرهای قرمز بر این اساس است که خودروهای با پلاک بومی نمی‌توانند از شهر خارج و یا به شهرهای دیگر وارد شوند و برعکس خودروهای با پلاک غیربومی هم نمی‌توانند وارد شهرهای قرمز و نارنجی شوند.

رستمی از اجرایی شدن آموزش‌های محله محور برای کنترل شیوع کرونا در اسفراین خبر داد و گفت: بیماریابی، آموزش و شناسایی گروه‌های پرخطر و در معرض ابتلا از دیگر اقدامات ضروری در اجرای این طرح است.

رستمی بیان کرد: رسانه‌ها و فضای مجازی بهترین ظرفیت برای فرهنگ‌سازی جهت جلوگیری از عادی شدن کرونا و انجام روش‌های پیشگیری است که باید به شیوه هنرمندانه‌ای بکارگیری شود.

وی ادامه داد: استفاده از رسانه های گروهی به خصوص شبکه "شاد " و اجرای طرح هر دانش آموز یک" همیار سلامت" و پررنگ نمودن نقش مادران و بانوان در پیشگیری از کرونا، ما را در راستای نیل به اهداف و آموزش به دانش آموزان و خانواده ها بویژه مادران کمک خواهد کرد.

فرماندار اسفراین یادآور شد: برای آموزش و پیشگیری از بیماری کرونا باید بخش عمده ای از فضاهای تبلیغاتی شهر به اطلاع رسانی عمومی اختصاص یابد.

دکتر نیک پرست نیز در این جلسه نقش رسانه‌ها را در این شرایط بسیار مهم و تاثیرگذار عنوان کرد و گفت : چرخه و زنجیره انتقال این ویروس تنها در سایه همکاری و مشارکت مردم و رعایت نکات بهداشتی از بین می رود.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی اسفراین ادامه داد:رسانه‌ها باید مردم را نسبت به خطرات بیماری کرونا و استمرار این خطرات آگاه ساخته و از سویی، آنان را به رعایت فاصله اجتماعی، مراقبت‌های بهداشتی و عدم تجمع و دورهمی های خانوادگی دعوت کنند.
منبع : فرمانداری اسفراین